اجرای طرح آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها برای 80 درصد دانش‌آموزان متوسطه

معاون دفتر پیشگیری از معلولیت بهزیستی کشور گفت: 80 درصد دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم تحت پوشش برنامه آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها قرار می‌گیرند.

به گزارش ایسنا، مینو رفیعی امروز در مراسم افتتاحیه برنامه آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها در مدارس متوسطه دوم استان که در مرکز توان‌بخشی همدم برگزار شد، با بیان اینکه «امسال سومین سال اجرای برنامه آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها در مدارس مقطع متوسطه دوم است»، اظهار کرد: هدف‌گذاری کرده‌ایم که 80 درصد دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم کشور را تحت پوشش برنامه آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها قرار دهیم؛ اما در بعضی از استان‌ها همچون خراسان این پوشش به بیش از 80 درصد می‌رسد.

وی ادامه داد: عدالت هم این است که اگر آگاهی در جامعه صورت می‌گیرد، تمام افراد بتوانند از آن استفاده کنند؛ بنابراین تلاش می‌کنیم تعداد دانش‌آموزان تحت پوشش برنامه را افزایش دهیم.

معاون دفتر پیشگیری از معلولیت بهزیستی کشور با اشاره به اجرای برنامه آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها برای مخاطبان مختلف تصریح کرد: در چند سال اخیر به این نتیجه‌ رسیده‌ایم که گروه هدفِ اساسی‌تر گروه دانش‌آموزان هستند؛ زیرا در سنین پایین‌تر، دانش‌ها بیشتر نهادینه و تغییر رفتار راحت‌تر انجام می‌شود. همچنین دانش‌آموزان می‌توانند خانواده‌ها را تحت تاثیر آموزش‌های خود قرار دهند.

رفیعی با بیان اینکه «یکی از برنامه‌های پایه‌ای ما برنامه آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌هاست»، گفت: برای به وجود آوردن تغییر رفتار در هر زمینه‌ای باید چند گام طی شود. یکی از این گام‌ها افزایش آگاهی و تبدیل‌شدن موضوع به باور عمومی است. تا هنگامی که آگاهی و آموزش نباشد تغییر رفتار انجام نخواهد شد.

وی افزود: در جامعه امروز فضای مجازی وجود دارد و مردم از طریق آن اطلاعاتی می‌گیرند که بعضا غلط هستند. ما مهارت‌های اجتماعی نداریم، زیرا آموزش ندیده‌ایم. یکی از مهارت‌ها تفکر انتقادی است، اما ما اطلاعاتی که در فضای مجازی به دست می‌آوریم را نقد نمی‌کنیم. به‌طور مثال، مطلبی می‌خوانیم که فلان میوه و داروی گیاهی سندروم داون را خوب می‌کند و مردم هم آن را می‌پذیرند؛ زیرا آگاهی ندارند.

رفیعی تصریح کرد: بنابراین با یک‌سری از ناآگاهی‌ها و بی‌مهارتی‌ها تبدیل به افرادی می‌شویم که دانسته‌ای نداریم و نمی‌توانیم به جامعه و نسل آینده کمک کنیم؛ در نتیجه سلامت جامعه به خطر می‌افتد.

وی گفت: برنامه آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها تنها بر بیماری‌های ژنتیکی تمرکز ندارد و در زمینه‌های مختلف، آموزش‌ها ارائه می‌شود. به طور مثال با توجه به اینکه در ایران حوادث رانندگی از شایع‌ترین علت معلولیت‌هاست، سعی کرده‌ایم در محتوای آموزشی  مخصوصاً برای دانش‌آموزان پسر این موضوع را بگنجانیم.

منبع

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…