شبکه ملي موسسات نیکوکاری و خیریه

شبکه ملي موسسات نیکوکاری و خیریه

پیوندها، ارتباطات بین مردم و  همبستگی عمومی، بعنوان یک منبع حیاتی و ثروت ملی است که با خلق هنجارها واعتماد متقابل، باعث نزدیکی انسان ها به یکدیگر و همگرائی اجتماعی می گردد. امروزه شبکه ها نقش ارزنده ای را درعرضه و به اشتراک گذاشتن دستاوردها، ایده ها و تجارب موفق به عنوان تولید کننده سرمایه اجتماعی از خود ایفا مینمایند که عمدتاً‌ مبتنی‌ بر عوامل‌ فرهنگی‌ و اجتماعی‌ است. وجوه گوناگون پیوندها، همکاری، اعتماد متقابل وارتباطات میان اعضای یک شبکه موجب تحقق اهداف اعضاء می شود و میتواند خلاقیت بین اعضاء و سازمانهای مختلف را تقویت کرده و راههای جدیدی برای تبیین آنها به وجود آورد.

شبکه01

جامعه نیکوکاری ابرار وابسته به بزرگترین نهاد مدنی کشور طی سالهای اخیر، در اندیشه ایجاد نوعی هم گرایی و هم افزایی بین موسسات نیکوکاری و خیرین فعال دراین حوزه بوده و در راستای تحقق این امر مهم،  تیرماه سال 92 نشستی تحت عنوان "هم اندیشی توسعه اشتغال وکارآفرینی" با حضور فعالان بخش خصوصی و جامعه خیرین برگزار نمود که در آن با بررسی مسائل و مشکلات موجود در میان سازمانهای مردم نهاد تشکیل کمیته اي با عنوان شبكه سازي در دستور کار قرار گرفت.


اعضاء کمیته شبکه سازی در جلسات اولیه به این نتیجه رسیدند، علیرغم برخي تلاشها از سوي موسسات نيكوكاري در طول سال های اخیر برای ایجاد هم افزایی و شکل دهی شبکه ای ملي از موسسات نیکوکاری با هدف تثبیت نقش و جایگاه مدنی در پی ریزی سیاست های کشور و توان افزایی و ظرفیت سازی شکل نگرفته است. برهمین اساس تصمیم برآن شد تا با بکارگیری و شناسائی همه سازمان های شبکه ای موجود در این زمینه اساس شکل گیری شبکه ای قدرتمند پایه گذاری شود. در همین راستا اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران با برخورداری از امتیازاتی همچون تیم وسیع فعالان اقتصادی، نمایندگی در مراکز همه استانها، بعنوان بزرگترین نهاد مدنی در بخش خصوصی، امکان برتر تعامل و گفتگو با نهادهای دولتی و عمومی به عنوان فرصت مغتنمی شناخته شد که از طریق آن و با محوریت جامعه نیکوکاری ابرار می توان تشکیل شبکه اي ملي از موسسات نیکوکاری و خيريه را فراهم آورد.

کمیته شبکه سازي با گذشت بیش از دو سال از فعالیت خود و برگزاري60 جلسه و برپائي 4 نشست مشترك با ساير سمن ها و مؤسسات نيكوكاري و خيريه، سرانجام  با مشارکت بیش از 100 مؤسسه از سازمان های مردم نهاد موفق به تشکیل هسته اوليه شبکه ملي مؤسسات نیکوکاري و خيريه و ثبت قانونی آن  در بهمن ماه 1394 در وزارت کشور گردید.

شبکه ملي مؤسسات نيكوكاري که حاصل همدلی، هم نگری و همکاری تعدادی از مؤسسات مردم نهاد  با اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران است به صورت داوطلبانه و به منظور برقراری ارتباط در راستای توسعه فرهنگ نیکوکاری، ارتقای سطح کیفی فعالیت های سمن ها و موسسات نیکوکاری و خیریه، افزایش تعامل و همکاری آنها، شناسایی و ادامه راهکار برای رفع مسائل و مشکلات، تعامل با دستگاههای دولتی و غیردولتی شکل گرفته و فعالیت های آن می تواند دستاوردهای ارزشمندی را برای جامعه مدنی کشور به همراه داشته باشد.

 

مأموریت شبکه :

مأموریت شبکه " توسعه ظرفیت و توانمندسازی اعضاء" ارتقای سطح تعامل و همکاری بین اعضا " و" یکپارچه سازی و تثبیت نقش وجایگاه مدنی اعضا " است.

اهدافشبکه :

 1. احیاء و توسعه نقش مشورتی اعضاء و دیگر تشکل های مردم نهاد در پی ریزی سیاست های کشور
 2. ارائه مشاوره، پیش نهاد و طرح به ارگانها و نهادها جهت ارتقاء سطح کمی و کیفی تشکل های مردم نهاد
 3. کمک به افزایش اعتبار علمی و توسعه ظرفیت مدیریتی و توانمندسازی اعضاء و دیگر تشکل های مردم نهاد
 4. کمک به اصلاح قوانین و تحکیم موقعیت و تثبیت جایگاه تشکل های مردم نهاد ومؤسسات خیریه وعام المنفعه
 5. کمک به بهره مندی اعضاء از تجارب یکدیگر از طریق اجرا و انتشار مطالعات کاربردی و مستندسازی نمونه های موفق
 6. سنجش نیاز های جامعه و یافتن زمینه های مناسب برای توسعه فعالیت اعضاء و یا راه اندازی مؤسسات جدید
 7. طراحی و پیشنهاد الگوهای راهبری مناسب مؤسسات خیریه و مردم نهاد
 8. ترویج و اشاعه فرهنگ خدمات داوطلبانه در اقشار مختلف در سطح ملی
 1. کمک به ساماندهی خدمات نیکوکاری بنگاه های اقتصادی و ترغیب و ترویج مسئولیت اجتماعی اشخاص حقیقی و حقوقی
 2. تعامل و همکاری با نهادهای مدنی معتبر خارج از کشور جهت انتقال تجربیات و فعالیت های خیرخواهانه مشترک
 3. کمک در اجرای طرح های توسعه اجتماعی کشور
 4. کمک به ایجاد شفافیت در عملکرد مالی واجرایی مؤسسات خیریه و نيكوكاري
 5. تهیه بانک اطلاعات مؤسسات خیریه نیکوکاری
 6. آسیب شناسی مؤسسات خیریه و نیکوکاری وارائه راهکار برای رفع مسائل و مشکلات
 7. طراحی و اجرای دوره های آموزشی تخصصی برای سمن ها و مؤسسات خیریه و نیکوکاری
 8. انتشار مجلات و کتب تخصصی وایجاد پایگاه های اطلاع رسانی وانجام مطالعات و پژوهش

مشارکت کنندگان کلیدی در تشکیل هسته اولیه شبکه سمن ها

 شبکه02شبکه03شبکه04شبکه05شبکه06

شبکه07شبکه08شبکه09شبکه10شبکه15شبکه14شبکه12شبکه13شبکه16شبکه17شبکه11

 

 

 

* اساسنامه شبکه سمنها و موسسات نیکوکاری

*سایت شبکه سمنها و موسسات نیکوکاری

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…