نقش سمن ها در حمایت از جنگل ها و مراتع

 

نقش سازمانهای مردم نهاد حمایت از منابع طبیعی را جدی بگیریم .

 

مشارکتهای مردمی بهترین راه حل برای جلو گیری از آتش سوزی جنگلها در شرایط موجود

در چند دهه اخیر با توجه به دخالتهای صحیح و ناصحیح انسان ها بر سطح تنها سیاره قابل سکونت درعالم هستی که باعث شده است مشکلات و معضلات زیست محیطی حیات و زندگی بر روی این سیاره را شدیدا" تهدید کند و از طرفی منافع و مزایای وجود منابع طبیعی و جنگلها برای کاهش این مشکلات و معضلات بر هیچ کس پوشیده نیست. و از طرفی با توجه به تهدیدات جدی ناشی از آتش سوزیهای منابع طبیعی و جنگلها درسالهای آینده لازم است که برای جلوگیری از این آتش سوزیها اقدامات جدی انجام شود لذا در صورت بروز مشکل در منابع طبیعی؛ وظیفه همه هموطنان می باشد که با امکانات موجود جهت حفظ و صیانت از منابع طبیعی کشورمان اقدام کنند.

متاسفانه با توجه به کمبود تجهیزات پیشرفته کنترل آتش در جنگلهای کشور؛ ما باید در ابتدا از داشته های اصلی خود در مواقع خطر استفاده بهینه کنیم که اولین این داشته ها نیروی های مردمی و تشکلهای هستند که برای محیط زیست و منابع طبیعی دایه مهربانتر از مادر می باشند مانند تشکلهای زیست محیطی و گروه های کوهنوردی و نیروی های مردمی بسیجی که خوشبختانه بنا به ماهیت فعالیت جمعی و داوطلبانه آنان تا حدودی این نیروها سازمان یافته می باشند و در صورت پراکندگی آنان می توان با حداقل امکانات آنان را سازماندهی و بسیج کرد..

تجربه جهان و روشهای جلوگیری از آتش سوزی در جنگلها    

در جلسات برگزار شد تعدادی از کارشناسان در مورد تجربه جهانیان برای حفاظت از منابع طبیعی به خصوص حفاظت از جنگلهایشان به موارد اشاره کردند که ذکر این تجربیات می تواند برای ما مفید و سودمند باشد.

با توجه به اینکه آتش سوزی جنگلها در سالهای اخیر فقط مختص به کشور عزیزمان ایران نیست و طبق اخبار روز ؛ هم زمان با آتش سوزی در جنگلهای ایران در بعضی از کشور دیگر مانند روسیه ؛ چین و اسرائیل نیز آتش سوزی در جنگلهایشان اتفاق افتاد که تجربه خاموش کردن آتش در این کشورها می تواند برای ما الگوی خوبی باشد که به دو نمونه در این کشور اشاره می کنم :

الف- اسرائیل :در آتش سوزی سال گذشته درجنگلهای دولت فلسطین اشغالی ؛ این دولت برای خاموش کردن آتش دست به دامن کشور ها بزرگ مانند روسیه شد و از روسیه خواست که با آخرین تکنولوژی موجود روز دنیا جلوی آتش سوزی جنگلهای آنان را بگیرد و آتش جنگلهای آنان را خاموش کند.

ب –  چین: درکشور چین با توجه به وسعت پهناور آن کشور و همچنین وجود جنگلهای فراوان و نبود تجهیزات مدرن روزجهان برای جلوگیری از آتش سوزی در جنگلهای این کشور و همچنین با توجه به آتش سوزی های سال گذشته در آن کشور که با خسارت جانی به همراه بود ( خبر فوت بیش از بیست نفر از جنگلبانان در حین خاموش کردن آتش درجنگلهای چین ) نشانه این است که دولت چین به اعزام افراد و بدون استفاده از تجهیزات خیلی پیشرفته برای خاموش کردن آتش سوزیهای جنگلهای خود اقدام کرده است.

از طرفی دولت چین اعلام کرده است که با توجه به جمعیت زیاد این کشور تصمیم دارد با همین امکانات و تجهیزات مختصر ولی به کمک نیروی انسانی بی شمارخود طرح جنگل کاری در این کشور چنان گسترش دهد که روزی نوارهای سبز جنگلهای چین مانند دیوارهای بلند آن کشور از کره ماه قابل مشاهده باشد.

موارد ذیل پیشنهاد می گردد.

1- آگاه سازی و فرهنگ سازی در میان مردم : با توجه به اینکه رسانه های گروهی مخصوصا" صدا و سیما و جراید در فرهنگسازی و افزایش آگاهی مردم به طور مستقیم و غیر مستقیم نقش اساسی دارند لذا این رسانه ها با آموزش و فرهنگ سازی در میان آنان نسبت به افزایش اطلاعات مردم در مورد خطرات ناشی از این آتش سوزیهای اقدام کنند و جهت کاهش خطراتی که باعث وارد آوردن خسارت به منابع طبیعی می شود کوشش و تلاش نمایند. هزینه پیشگیری پیش از وارد آمدن خسارت ؛ بسیار کمتر از هزینه است که بعد از وقوع حادثه می خواهیم جبران کنیم.  

2- جهت جلوگیری از حریق در جنگلها فراخوان وبکارگیری از سازمانها و نهادهادی مردم : با توجه به اینکه طبق نظریه ریاست سازمان مدیریت بحران امسال سالی پر حادثه برای منابع طبیعی خواهد بود و احتمال حوادثی چون آتش سوزی در جنگلها شدیدتر خواهد بود و از طرف طبق تجربه سال گذشته و از نظر زمانی بیشترین این آتش سوزیها دراواخر فصل تابستان و فصل پاییز اتفاق خواهد افتاد؛ لذا باید از فرصت چند ماه باقی مانده استفاده کرد و با فراخوانی از گروه های کوهنوردی ؛ فعالان محیط زیست و نیروی های مردمی بسیج در سراسر کشور توسط سازمانها و نهاد دولتی که به طریقی مسئول حفاظت از منابع طبیعی می باشند مانند سازمان مدیریت بحران ؛ سازمان جنگلها ؛ مراتع و آبخیزداری ؛   سازمان حفاظت محیط زیست ؛ سازمان های آتش نشانی و هلال احمر اقدام شود.

3- به روز کردن تکنولوژی جدید:هم زمان با استفاده از نیروی های مردمی ؛ دولت نیز با هزینه کردن جهت به روز کردن لوازم و تجهیزات یگانهای حفاظتی منابع طبیعی و خرید تکنولوژی روز جهان جهت مهار جدی با آتش سوزی ها اقدام کند.  

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…